kruhový LED luster - Svietidlá Dilight Bratislava

Turbínová 1, 83104 Bratislava

0905 613 926
Prejsť na obsah

kruhový LED luster

svietidlá
Moderný veľký kruhový LED luster do obývačky alebo spálne

Kruhový LED luster do obývačky, alebo tak isto aj do spálne, sme vyvinuli tak, aby mal tieto kľúčové vlastnosti:

- luster, aj väčšieho priemeru, musí byť vhodný aj do bežných miestností, teda musí mať čo najsubtílnejšiu, opticky ľahkú, konštrukciu
- musí vyžarovať svetlo nielen dole, ale aj smerom na strop
- musí byť vysoko variabilný, teda vyrobiteľný aj v iných tvaroch, s rôznymi spôsobmi montáže
- svetlo musí byť homogénne, bez bodiek jednotlivých LED

Bežné kruhové lustre  tejto veľkosti - 80 cm a viac, majú pomerne masívnu konštrukciu, navyše často majú iba stredové zavesenie, teda musia visieť pomerne nízko, čo je v izbách so stropom okolo 2,5 m  problém. Náš kruhový luster môže byť  veľký,  ale stále zostáva subtílny, prierez konštrukcie je iba 20 x 15 mm a je možné ho zavesiť už od cca 7 cm  pod strop.

Kruhový LED uster je možné vyrobiť v dvoch výkonnostých stupňoch

Výkonovo slabšia varianta, na  ambientné, teda celkové príjemné mäkké osvetlenie miestnosti, označená AMB. Vybavenie lustra stmievačom zvýši úžitkovú hodnotu, nie je však bezpodmienečne nutné. Je vhodné mať v miestnosti aj iné svietidlá, napr. stojacie, stolové.
Výkonná varianta, ak treba z lustra dostať aj silné priame svetlo, označená POW. V tomto prípade z konštrukčných dôvodov nie je možné zabezpečiť obojstranné svietenie, luster môže svietiť len smerom dole, alebo iba smerom hore, na strop. V tomto prípade je stmievanie silno doporučené.

Spôsoby montáže kruhového LED lustra
Luster visí buď na oceľových lankách s priemerom 1 mm. Tieto  sa uchytávajú  kolmo do stropu. Prívodný káblik ide zvlášť. Toto je vhodné na excentrické zavesenie, keď vývod elektriny nekorešponduje s požadovaným umiestnením lustra.

Kruhový luster je však možné zavesiť aj z jedného bodu, vtedy sú namiesto oceľových laniek použité kábliky, ktoré síce vyzerajú ako oceľové lanká s priemerom 2,5 - 3 mm, zároveň však plnia funkciu kábla.

Luster je možné zavesiť aj zvisle a osvetliť ním stenu. Rovnako je možné lustre zoskupovať do rôznych zostáv, či už symetrických alebo asymetrických.

Náš kruhový LED luster je ľahučký nielen opticky, ale aj fyzicky, 1 m priemer váži aj s elektronikou cca 2 kg, 2 metrový cca 3 kg.

V galérii vidíte rôzne zábery  lustra. O subtílnosti konštrukcie si najlepšie urobíte predstavu podľa fotografie spolu s bežnou tužkovou AA batériou. Na ďalších fotografiách je demonštrovaná pevnosť konštrukcie. Je z nich zrejmé, že ani pri uchytení  metrovej konštrukcie iba v jednom bode sa konštrukcia nedeformuje vlastnou váhou, a to ani priečne, ani pozdĺžne.

Takýto kruhový luster vieme vyrobiť do priemeru 2 metre, za určitých podmienok ale aj do priemeru 4 m.

Spôsoby napájania a stmievania kruhového LED lustra

LED zdroj a často aj stmievač sú z hľadiska funkčnosti nevyhnutné. Z hľadiska estetiky je samozrejme najlepšie ich schovať, či už do sadrokartónového stropu, alebo až do rozvádzača.
Ak to nie je možné, treba ich umiestniť napr. do kruhového krytu s priemerom od cca 170 mm. Je vhodné, aby mal tento kryt vetracie otvory, nie je to však podmienkou. V prípade excentrickej montáže je jednou z možností vyrobiť kryt vo farbe stropu, prípadne ho ešte natrieť rovnakou farbou, ako strop. V prípade centrickej montáže z krytu idú aj závesné lanká, v tomto prípade býva najvhodnejšie mať kryt vo farbe lustra.

Pod galériou sú  prehľadne zobrazené možnosti vyžarovania svetla, rôzne spôsoby montáže a rôzne možné tvary lustra.

Rôzne možnosti vyžarovania svetla z kruhového lustra:
iba spodné vyžarovanie
aj horné a spodné vyžarovanie
bočné vyžarovanie, luster je zvislo
Rôzne možnosti zavesenia kruhových lustrov:
iba horné vyžarovanie, nepriame osvetlenie
väčšie závesné výšky - lanká idú čiastočne paralelne
zostavy viacerých lustrov
stredné závesné výšky - zdroj centrálne k lustru, lanká idú z jedného miesta
nízke závesné výšky - zdroj je asymetricky k lustru, lanká kolmo k stropu
Iné možné tvary tohoto lustra:
eliptický (ľudovo oválny)
štvorcový
štvorcový s oblými rohmi
ostrý trojuholník
zostavy naklonených i vzájomne prepletených lustrov
trojuholník s oblými rohmi
(c) Branislav Živica | aktualizované 26.9.2020
Návrat na obsah