kruhový luster do obývačky, spálne - Svietidlá Dilight Bratislava

Turbínová 1, 83104 Bratislava

0905 613 926
Prejsť na obsah

kruhový luster do obývačky, spálne

Kruhový luster do obývačky alebo spálne

Tento kruhový luster do obývačky, alebo tak isto aj do spálne, má niekoľko zaujímavých vlastností. Zadanie bolo vytvoriť veľký kruhový luster do menšej obývačky s rozmermi 3,9 x 3,6m a s výškou 2,45m, ktorý má slúžiť na celkové osvetlenie, priestor pod lustrom má byť pohodlene priechodný, aj pre vysokú osobu. Nemá vzniknúť pocit, že nad hlavou máte niečo veľké, objemné.

Bežné kruhové lustre  tejto veľkosti - 103 cm, majú pomerne masívnu konštrukciu, navyše často majú iba stredové zavesenie, teda musia visieť pomerne nízko, preto sme pristúpili k vlastnej výrobe. Výsledkom je pomerne unikátna konštrukcia, ktorá dokonale splnila zadanie. Luster je veľký ale subtílny, prierez konštrukcie je iba 20 x 15 mm, pričom je stále pevný. Svetlo vyžaruje nielen smerom dole, ale aj na strop. Svetelný zdroj - LED pás s pokročilou technológiou, svieti dokonale homogénne, jednotlivé LED nie sú pozorovateľné ani pri nízkych úrovniach jasu.

Vzhľadom na tmavohnedý nábytok je luster taktiež matne tmavohnedý, obligátna čierna by v tomto prípade pôsobila príliš kontrastne (samozrejme, luster môžeme vyrobiť aj čierny alebo biely). Luster je zavesený excentricky (môže visieť aj zo stredu), so závesnými lankami kolmo ku stropu, preto sme ho mohli zavesiť iba 15 cm pod strop (možné minimum je cca 7 cm). Takáto závesná výška jednak spĺňa zadanie, jednak pôsobí takto zavesený luster v danom priestore esteticky. V neposlednom rade aj efektne, pretože horné svietenie vytvára na strope zaujímavý kruhový svetelný prstenec.

Napájací zdroj a stmievač sú umiestnené v kruhovom bielom kryte s priemerom 170 mm a výškou 35 mm. V prípade stredového zavesenia sú tieto elektronické súčasti zabudované v stredovom dieli. Kryt môže mať aj inú farbu, aj tvar. Vetracie otvory na kryte nie sú nutnou podmienkou, avšak ich absencia môže mať na životnosť zdroja nezanedbateľný vplyv.

Luster visí na oceľových lankách s priemerom 1 mm. Držiaky lanka umožňujú presné precízne výškové nastavenie. Farba držiakov aj kábla je v tomto prípade matná biela, môže byť aj iná.
V prípadne stredového zavesenia je možné a vhodné použiť závesy, ktoré vyzerajú ako lanká, pričom ale zároveň plnia aj funkciu elektrického kábla. V tomto prípade už teda netreba sólo prívodný kábel.

Úžitkovú hodnotu lustra zvyšuje stmievanie v rozsahu 0 - 100% pomocou diaľkového ovládania.

V galérii vidíte rôzne zábery svietiaceho  lustra. O subtílnosti konštrukcie si najlepšie urobíte predstavu podľa fotografie spolu s bežnou tužkovou AA batériou. Na ďalších fotografiách je demonštrovaná pevnosť konštrukcie. Je z nich zrejmé, že ani pri uchytení konštrukcie iba v jednom bode sa konštrukcia nedeformuje vlastnou váhou, a to ani priečne, ani pozdĺžne. Na konci galérie je pôdorys miestnosti s nábytkom a s kruhovým lustrom.

Takýto kruhový luster vieme vyrobiť do priemeru 2 metre. Kruhový tvar nie je podmienkou, zvládneme aj eliptický, aj hranatý tvar, aj tvar trojuholníka s oblymi rohmi.Návrat na obsah