lištový systém do obývačky - Svietidlá Dilight Bratislava

Turbínová 1, 83104 Bratislava

0905 613 926
Prejsť na obsah

lištový systém do obývačky

Lištový systém - bodové svietidlá do obývačky

Lištový sytsém  do obývačky
je vyrobený zo surovej patinovanej mosadze V tomto prípade má 9 sklenených bodových smerovateľných svietidiel. Svietidlá sa nedajú posúvať, preto si treba ich umiestnenie pred výrobou dobre premyslieť. Je to preto, že zadanie znelo, aby mal systém tri okruhy, avšak bol čo najmenej masívny a "technický". Tieto lišty majú prierez iba 35 x 18 mm, čo je asi iba 1/3 - 1/2 prierezu bežných trojokruhových líšt. Navyše odpadajú adaptéry, teda súčiastky, ktorými sa bežné lištové svietidlá uchytávajú na lištu. To vedie k ďaľšiemu zníženiu objemu a oslabuje technický vzhľad, systém nemá jedinú viditeľnú plastovú súčiastku, vidíte iba mosadz a číre sklo.

Výsledkom je industriálny a moderný lištový systém s rozmerom cca 3,5 x 1,8 m, do bežnej  obývačky, ktorý perfektne ladí s modernistickým dubovým nábytkom v izbe a abstraktne vzorovaným farebným kobercom.

Zároveň systém poskytuje veľmi vysokú variabilitu, a teda úžitkovú hodnotu, čo bolo ďaľšou časťou zadania.

Variabilita - tri nezávislé a plne stmievateľné okruhy
1. okruh - 5 svietidiel má osadené celosklenené sviečkové žiarovky so všesmerovým vyžarovaním. Tento okruh slúži na hlavné celkové rovnomerné osvetlenie izby.
2. okruh - 2 svietidlá s reflektorovými žiarovkami. Svietia priamo smerom dole, na konferenčný stolík. Umožňuje jednej osobe zrakovo naročnú úlohu pri stolíku, druhá osoba môže pohodlne sledovať TV  bez toho, aby bola rušená týmto svetlom.
3. okruh - 2 svietidlá s reflektorovými žiarovkami smerujúce do stien. Tieto svietidlá stmavené na cca 20% slúžia na ambientné náladové nepriame osvetlenie, napr. pri sledovaní TV.

Vďaka nezávislému ovládaniu pomocou diaľkového ovládača je možných 7 rôznych kombinácii okruhov - 1, 2, 3 každý samostatne, potom kombinácie 1+2, 1+3, 2+3, 1+2+3. Navyše každému okruhu možno samostatne nastaviť intenzitu svetla v rozsahu 0 - 100%, takže variabilita osvetlenia je naozaj neobvykle veľká, porovnateľná s Dali systémami vo verejných budovách.

Systém je samozrejme možné dodať aj v inej farbe, napr. čiernej, svietidlá nemusia byť so sklom, môžu byť aj celokovové.

Asymetrické pripojenie k vývodu elektriny
V izbe je iba centrálny vývod elektriny, navyše je k dispozíci iba starý hliníkový hrubý kábel. Zapojiť takýto kábel  do bežných lištových systémov s pomocou rozdvojky je veľmi ťažké ba až nemožné. Navyše vyvstáva problém s estetickým umiestnením troch stmievačov. Vyriešili sme to mosadzným krytom. Tento kryt má výšku iba 30 mm. V kryte sú elektricky pripojené všetky okruhy, skryté stmievače a kryt zároveň prekrýva nepekné okolie vyústenia kábla. Kryt je pekne remeselne spracovaný, má bezošvo spájkované všetky hrany. To ostatne platí aj pre ukončenia líšt.


Návrat na obsah