stmievanie LED svietidiel rady
svietidlá > stmievanie ako ďaľšia možnosť úspory elektriny > stmievanie LED svietidiel-rady
Systémy stmievania (regulácie intenzity svetla) LED svietidiel
Akýkoľvek systém stmievania LED Vám môže priniesť dodatočné úspory nákladov na elektrinu. Je to z toho prostého dôvodu, že nie vždy potrebujete alebo chcete aby dané svietidlo svietilo plnou intenzitou.
Pozrime sa na dva bežne používané systémy stmievania LED svietidiel a LED žiaroviek aj v domácnostiach:
Orezávanie fázy - triakové stmievanie
Najjednoduchší a najlacnejší systém stmievania LED, dá sa realizovať na hociktorom, aj už existujúcom prívode 230 V k žiarovkovému svietidlu, netreba žiadne vodiče navyše.
Jediná absolútne nutná podmienka podmienka je, že musíte mať stmievateľné LED žiarovky. Tieto musia byť výrobcom vyslovene označené ako stmievateľné, dimmable, dim a podobne (na rozdiel od starých vláknových žiaroviek, ktoré išli týmto systémom stmievať z princípu). Nestmievateľné LED žiarovky pri pokuse o reguláciu v určitom bode jednoducho zhasnú, nebudú plynule meniť intenzitu.
Vymeníte staré žiarovky za stmievateľné LED žiarovky a vypínač v stene za triakový stmievač a máte stmievateľné svietidlo.
Takýto systém je možné realizovať aj diaľkovým ovládaním, bezdrôtovo. Namiesto výmeny vypínača za stmievač domontujete do svietidla triakový stmievač na rádiové diaľkové ovládanie. Je možné, že takýto stmievač nájdete aj v ovládacích systémoch/protokoloch stmievania ako DALI, Casambi a pod.
Tento systém má však svoje úskalia. Pri nastavených nízkych úrovniach intenzity svietenia zvyknú žiarovky poblikávať (flickering). Deje sa to aj v prípadoch, keď býva na žiarovkách uvedené „dimmable - no flickering“. A deje sa to aj so značkovými žiarovkami. Väčšinou treba otestovať s daným stmievačom viac druhov žiaroviek.
PWM stmievanie
Spoľahlivý systém stmievania bez blikania používaný na jednosmerne napájané svetelné zdroje, teda hlavne na LED pásy 12 a 24V ale aj LED žiarovky 12 a 24V.
Netreba žiadne špeciálne stmievateľné LED pásy, akýkoľvek napäťovo napájaný pás je stmievateľný z princípu. Žiarovky ale už musia byť vyslovene označené ako stmievateľné.
PWM stmievanie je vlastne prerušované napájanie. Chvíľu je napätie povedzme 24V, chvíľu 0 V. Táto „chvíľa“ je u stmievačov typicky 1/500 až 1/2000 sekundy. To je už taká vysoká frekvencia zmeny, že ľudské oko už túto zmenu nevníma ako rušivú, vníma iba želaný výsledok, teda vyššiu alebo nižšiu intenzitu svetla.
LED pásy sú týmto systémom stmievateľné úplne bez problémov. Horšie to býva s LED žiarovkami na 12-24V. Aj keď sú označené ako stmievateľné, stáva sa, že pri stmievaní bzučia.
Samotné PWM stmievače sa vyskytujú v dvoch formách, buď ako dodatočná „krabička“ ktorá sa zaradí medzi napájací zdroj (tzv. trafo) a LED pás alebo natrafíte na LED zdroj, ktorý je už vyrobený ako stmievateľný. Táto vlastnosť však musí byť na zdroji vyslovene uvedená..
K stmievaču ešte potrebujete priviesť riadiaci signál, ktorým stmievač regulujete, aby ste si nastavili viac alebo menej svetla.
A tu v praxi vznikajú najčastejšie problémy napr. keď vznikne dodatočná požiadavka na stmievanie LED pásov v stropnej nike. Samotný stmievač do niky väčšinou ľahko domontujete, ale ako tam dostanete riadiaci signál?
Sú tu dve možnosti, po drôtoch alebo vzduchom. Platí základné pravidlo, že po drôtoch to je vždy istejšie. Navyše „druhov“ riadiacich signálov, presnejšie povedané riadiacich protokolov je viac, pozrime sa na tie najbežnejšie.
Push systém
Super jednoduchý systém riadenia stmievača pomocou tlačítka na stene. Tlačítko vyzerá ako bežný vypínač, len nemá dve stabilné polohy, iba jednu. Potrebujete jeden vodič navyše. Systém neexistuje v bezdrôtovom prevedení. Pridržiavaním tlačítka riadite intenzitu svetla a zapínanie/vypínanie svietidla.
Systém 0/1-10V
Jeden z najrozšírenejších riadiacich protokolov. Intenzitu svetla regulujete dodatočným zdrojom napätia 0/1 -10V. Tento zdroj môže byť riešený ovládačom na stene, napr. firmy ABB alebo Niko majú takéto ovládače vo svojich produktových líniách. Tieto ovládače-stmievače majú gombík. Stlačením gombíka svietidlo zapínate/vypínate, otáčaním gombíka regulujte intenzitu. Existujú aj rôzne dotykové konzoly, ktoré generujú riadiace napätie 1-10V, nevýhodou však je, že dizajnovo nezapadajú k ostatným bežným vypínačom na stene.
Vždy potrebujete dva vodiče navyše.
Ak tieto dva vodiče nemáte, pri tomto protokole existuje veľa bezdrôtových možností. Zakúpite si 1-10V prijímač a príslušný rádiový diaľkový ovládač. Prijímač nainštalujete ku stmievaču alebo stmievateľnému zdroju a spárujete ho s ovládačom. Takéto systémy umožňujú jedným ovládačom ovládať nezávisle na sebe viac stmievačov, 4 alebo aj 8. Výhodou je spoľahlivosť a jednoduchosť, aj relatívne nízka cena. Rádiový signál bez problémov prestupuje aj cez steny, ovládačom nemusíte mieriť na prijímač.
Existujú aj ďaľšie varianty tohto systému, namiesto špeciálneho diaľkového ovládača môžete používať mobil. Potrebujete mať nainštalovanú príslušnú aplikáciu. Mobil spárujete so stmievačom pomocou bluetooth. Alebo sú stmievače, ktoré pripojíte k wifi sieti, samozrejme rovnakej v akej máte mobil. Stmievate mobilom pomocou aplikácie. Výhodou je oproti špeciálnym ovládačom to, že mobilné apky majú prepracované grafické rozhranie, ovládanie je príjemnejšie a presnejšie, než mačkanie tlačítok na ovládačoch. Nevýhodou bývajú problémy pri párovaní, jednoducho stmievač napríklad nevie nájsť wifi, mobil nevie nájsť cez bluetooth stmievač a pod.
DALI
Profesionálny komplexný riadiaci systém, využíva sa aj v rozľahlejších domácnostiach. Potrebuje dva vodiče navyše, tzv. DALI zbernicu. Existujú prevodníky z DALI systému na PWM systém, takže môžete stmievať aj PWM žiarovky, aj LED pásy. Dajú sa nájsť aj prevodníky z DALI na triakové stmievanie, na stmievanie 230V žiaroviek.
Proprietálne riadiace systémy
Existuje množstvo rôznych riadiacich systémov, či už vyslovene na svietidlá alebo aj komplexných, na riadenie celej domácnosti. Pre stmievanie svetiel je pre Vás podstatné jedno, aby v danom systéme existoval PWM alebo triakový LED stmievač, na stmievanie pásov alebo žiaroviek. Na LED pásy dostať naozaj nepreberné množstvo úplne jednoduchých systémov v zostave stmievateľný zdroj-ovládač. K stmievateľnému zdroju pripojíte LED pás, k tomu máte nejaký ovládač, či už vo forme tlačítkového ovládača alebo dotykovej konzoly na stenu, ktorá je nejako bezdrôtovo, nevedno väčšinou ako, prepojená so stmievačom.
Odporové stmievanie
Na záver veľmi špecifický riadiaci „protokol“. Veľmi malé množstvo stmievateľných PWM zdrojov umožňuje pripojiť na riadiaci vstup odporový trimer. Ideálny superspoľahlivý a lacný sytém, ak potrebujete nejaké svietidlo iba trvalo stmaviť na nejakú úroveň a nepotrebujete ho ďalej priebežne regulovať. Pozor, nezamieňať si so sériovo zaradeným rezistorom!! Také riešenie je absolútne neodborné a nebezpečné! Navyše neušetrí žiadnu energiu!