realizácie osvetlenia, atypy - svietidlá Dilight Bratislava

Turbínová 1, 83104 Bratislava

0905 613 926
Prejsť na obsah

realizácie osvetlenia, atypy

hlavné menu
Realizácie osvetlenia. Osvetlenie na mieru využívajúce svietidlá na zákazku.

V DILIGHT sme rešpektujeme rôznorodosť potrieb každého zákazníka, preto ku každej jednej zákazke na výrobu zákazkových atypových svietidiel pristupujeme naozaj individuálne.

Ako uvidíte na nasledujúcich ukážkach realizácií osvetlenia, kde boli použité naše atypické zákazkové svietidlá poradíme si či už s vidieckymi alebo modernými lampami. Lampy a svietidlá vyrábame už od jedného kusa, ako zadanie stačí náčrt, fotografia, dokonca sa dajú vyrobiť  atypové svietidlá alebo zákazkové svietidlá aj iba na základe slovného opisu. Výrobu je možné konzultovať osobne v prevádzke v Bratislave, ale taktiež aj na diaľku telefonicky, mailom a pod. Vďaka vlastnému strojovému vybaveniu (napr. sústruh, CNC router-fréza , zváračka TIG na oceľ, hliník a nerez) si dokážeme podstatnú časť svietidiel na zákazku vyrobiť sami, čo má veľmi priaznivý efekt počas úvodnej, vývojovej fázy projektu osvetlenia, ako aj na dodacie lehoty a v neposlednom rade aj na ceny.
Veľký kruhový žiarovkový luster do otvoreného vysokého stropu.

S priemerom 130 cm tento luster vynikne aj v takomto veľkom priestore so stropom cca 6 m vysokým.. Prierez obruče lustra je 40x 20 mm. Luster vďaka ľahučkej hliníkovej konštrukcii môže visieť na káblových závesoch. Je ich 6, pričom jeden z nich slúži zároveň aj ako elektrický prívod. Káble sa spájajú v jednom bode z ktorého potom ide do stropu trubkový záves.

Luster má osadeni päticami E14 a je vybavený stmievaním pomocou diaľkového ovládania.
Kovové valcové tienidlá na drevenom hranole.

Tri rozmerovo odlišné kovové tienidlá valcového tvaru visia z masívneho dreveného hranola na textilnom kábli. Tienidlá sú z ocele, ktorá je chemicky načiernená, pričom zvnútra je nanesená mosadzná ("zlatá") vrstva. Kovové žiarovky E27.

Celé svietidlo visí na troch masívnych reťazových úchytoch. Keďže je svietidlo primontované na výrazne šikmý strop, vyrobili sme aj stropné krytky, "poháriky", s presne rovnakým uhlom skosenia takže na strop pekne priliehajú, pričom záves smeruje priamo zvislo dole.

Svietidlo sa stalo dominantou celej veľkej miestnosti a to nie iba vďaka svojim rozmerom (dĺžka cca 130 cm, priemer najväčšieho tienidla 40 cm).
Nerezové valcové závesné svietidlá

Priemer svietidiel je 60 mm, dĺžka 650 mm. Visia na priesvitných kábloch, prepojenie kábla je v strope, pričom prechodová otvor je prekrytý nerezovou plochou krytkou. Jemne matovaný, kartáčovaný, povrch. Osadenie jednou päticou GU10 pre reflektorovú LED žiarovku. Váha svietidla je cca 2 kg.
Dlhý svietiaci tubus.

Skoro 6 metrov dlhý biely akrylátový tubus s priemerom 200 mm. Homogénne presvietenie. Vyrobené z troch častí, visí na 4-och lankách.
Osvetlenie  domu

pomocou mosadzných svietidiel. Realizovali sme visiace svietidlá do kuchyne, stojacie lampy, nástenné a stropné svietidlá.
LED luster z lomeného profilu

Luster je z hliníkového profilu. Jednotlivé kovové segmenty profilu sú zvarované a zapracované, čím je jednak docielená estetičnosť a jednak cez spoje nepresvitá svetlo. Luster je možné vyrobiť v rôznych tvarových a rozmerových variáciách. Samozrejmosťou je stmievanie.
Exteriérová nástenná lucerna

v štýle 30-tych rokov, vyrobená podľa dobových podkladov na pamiatkovo chránený objekt. Masívne celohliníkové prevedenie. Priemer 200 mm výška 520 mm.
Luster na schodisko. Káblové závesy alebo tyčové závesy.

Luster na schodisko s káblovými závesmi.

Kruhový stropný diel s priemerom 50 cm, textilné káblové závesy, gule s priemerom 30 cm. Rozteč gulí je možné upraviť pri montáži.

Luster na schodisko s tyčovými závesmi.

Schodiskové svietidlo je kompletne vyrobené z brúsenej nereze a je spustené zo stropu do zrkadla schodiska. Pozostáva z piatich opálových sklenených gulí priemerov 1 x 40, 3 x 30 a 1 x 20 cm, zavesených v piatich rôznych výškach, na nerezových rúrkach s priemerom 10 mm. Spoje rúriek sú tvorené "neviditeľnými" závitovými spojmi. Stropný diel je štvorcový o rozmere 60 x 60 cm, so zavarenými a zapracovanými spojmi. Celková maximálna dĺžka lustra je 6,3 metra. Starostlivo zvolené LED žiarovky s príjemným teplobielym svetlom zabezpečujú homogénne presvetlenie sklenených gulí a zároveň svietia všetky gule zdanlivo rovnako silno, napriek tomu, že gule majú výrazne rôzne priemery. LED žiarovky sú stmievateľné triakovým (tzv. obyčajným) stmievačom.


Visiace LED kruhové lustre, realizácia z roku 2012

slúžiace ako hlavné osvetlenie reštaurácie v sídle arcibiskupa v Trnave s plochou vyše 200 m2.
Svietidiel je spolu päť, každé má vonkajší priemer 180 cm, šírka telesa je 10 cm, výška telesa 11 cm. Ako difúzor slúži špeciálny akrylát, ktorý realisticky napodobňuje jednostranne matované sklo. Boky svietidla sú z lesklého nerezu, trojitý lankový záves je taktiež nerezový. Tvarovo čistá a opticky vzdušná  konštrukcia lustrov zvýrazňuje krásu tohoto jedinečného historického priestoru.
Príkon jedného svietidla je cca 70 W pri plnom osvetlení, diaľkovým ovládaním je možné  stlmovať, až na nulu. Vďaka použitiu špičkových LED Philips a premysleného optického systému je pod lustrami a ich blízkom okolí pri plnom príkone intenzita osvetlenia cca 200 lx, čo je pre tento účel viac ako dostatočné.
Autorom celého interiéru je Ing. arch. Martin Németh z ateliéru Spacio.

Update 2020: dnes by sme tieto lustre už vedeli riešiť s homogénne svietiacimi LED pásmi pri rovnakom svetelnom výkone. Toto v r. 2012 bolo technicky nerealizovateľné.

Reštaurácia je od polovice júla 2012 uzavretá a moderne vyzerajúce zariaďovacie predmety  boli odstránené. Tieto lustre, ako aj zábery z výstavby a otvorenia reštaurácie, si môžete pozrieť už len v dokumente Českej televízie " Arcibiskup s lidskou tváří ", z roku 2012.
Osvetlenie pivnice.

Použité sú minimalistické sviečkové lustre a nástenné svietidlá z pravej mosadze. Osvetlili sme korešpondujúcimi svietidlami aj schody a vstup do pivnice.
Osvetlenie priečelia
Vidiecky dom DS
Osvetlenie schodov LED spotmi
LED osvetlenie kamenného múra.

Realizované masívnymi mosadznými lampičkami na 12V žiarovky. Zdroj 12V je zakopaný v zemi v nerezovom tanku.

LED osvetlenie schodov v modernom vidieckom dome

Použité boli dva druhy svietidiel, mosadzné s nepriamym vyžarovaním a medené s priamym vyžarovaním.

Mosadzné svietidlá v rešaurácii

Štýlové mosadzné svietidlá vo vidiecky zariadenej reštaurácii.

Svietidlá medzi krokvy.

Realizované v mestskom mezonetovom byte s atmosférou vidieckeho domu. Zadanie klienta bolo vytvoriť dostatočne silné osvetlenie, ktoré bude zapustené medzi hrady, v štyroch miestach, kde už boli vyvedené káble. Svietidlá mali vyzerať "drevene". Vyrobili sme lampy s kovovou konštrukciou, pričom viditeľné kovové bočnice sú prekryté masívnym moreným drevom. Samozrejme, toto bočné drevo tam nemusí byť, vyrobíme lampy aj bez neho.

Svetelný tok je usmernený prevažne smerom dole, avšak svetlo preniká aj smerom hore a presvetluje tak aj na štít strechy, aj nad rovinou svietidiel. Celá, pomerne veľká, miestnosť je príjemne a dostatočne osvetlená štyrmi takýmito svietidlami.

Bodové svietidlá na pevnom lištovom systéme.

Vyrobené z patinovanej mosadze a skla. Systém má 3 nezávisle stmievateľné okruhy a tým pádom poskytuje neobvykle veľké možnosti svetelných nálad.Luxusný cenovo náročný luster do obývačky

Tvorí ho snehobiela hliníková konštrukcia s výškou 10 cm, o celkovom rozmere 140 x 90 cm. Celé svietidlo je tvorené siedmymi dielcami. Svetelný zdroj sú LED  s úhrnným svetelným tokom cca 5.000 lm a príjemným teplobielym svetlom. Biele opálové akrylátové sklo a dômyselná konštrukcia lustra zabezpečujú dokonalý rozptyl svetla, perfektne homogénne presvetlenie, bez akýchkoľvek pozorovateľných rušivých  bodiek LED-iek. Časť svetla je smerovaná smerom na strop, aby nad svietidlom nebola tma. Luster je stmievateľný v rozsahu 0 - 100%.

Cena vyobrazeného lustra je 5.300. Iné rozmery a detaily môžu mať výrazný vplyv na cenu s to oboma smermi.
Veľký kruhový luster so sklami

Masívny veľký luster na žiarovky v modernom vidieckom interiéri.

Veľký kruhový luster s drevodekorom

Kruhový luster s obojstranným vyžarovaním

Mosadzný veľký kruhový luster

vo vidieckom štýle. Ako svetelné zdroje slúžia maličké kapsulové LED žiarovky.

Priestor doplňujú 4 bodové svietidlá z mosadze, ktoré nasvetľujú krokvy. Tieto svietidlá je možné  ovládať rovnakým diaľkovým ovládačom, ako luster, avšak iným tlačítkom. Teda luster aj bodovky sú dva samostatne ovládateľné - stmievateľné okruhy.

Dizajnový luster z roxoru

Vyrobené podľa náčrtu a slovného opisu. Hlavný materiál je 6 mm hrubá výztuž do betónu - roxor.
5* hotel Hamburg, LED svietidlá
Na základe podkladov architektonickej kancelárie sme vyrobili 160 ks svietidiel s číslom izby a osvetlenie nočného recepčného pultu. Všetky viditeľné časti svietidiel sú z pravej mosadze.
Táto zákazka si vyžiadala spotrebu cca 320 kg mosadze a 60 m striebornej spájky. Svietidlá sú bez žiaroviek, využívajú zabudované LED moduly.
Osvetlenie baru bodovými svietidlami

pomocou lištových bodových svietidiel s objímkou E27 a bodových svietidiel na kábloch.
Lištové svietidlá sú vyrobené tak, aby do nich vošla RGB žiarovka.

Vidiecky dom BA

Vidiecky dom exteriér
Kúpeľňové svietidlá vo vidieckom dome
Luxusný byt
Vidiecky dom NM
LED osvetlenie fasády BNC

Svietidlá sú v prevádzke od jesne 2014, tento príspevok je písaný začiatkom 2024. Zatiaľ, za cca 9,5 roka prevádzky nebol nutný ani jeden jediný servisný zásah. Svietidlá svietia každý deň cca 7-15 hodín denne podľa ročného obdobia.
Osvetelenie reštaurácie Milton
Veľké nerezové kruhové lustre. Ako zdroj svetla slúžia stmievateľné jednopäticové žiarivky, keďže v dobe realizácie (jar 2008) ešte neboli k dispozícii technicky vhodné výkonné biele LED zdroje, ktoré by navyše dávali ekonomický zmysel. Dnes by samozrejme boli LED zdrojmi prvej voľby.

Autorom celého ineriéru je architekt Ing.arch. Martin Németh.
Osvetlenie recepcie
Osvetlenie hracích stolov v kasínach

v Košiciach, Nitre a Piešťanoch. V svietidlách je vytvorená aj príprava na montáž kamery.
RGB osvetlenie vinotéky Vínimka

Hlavným objektom bol regál na víno typu "ježko". Zadanie bolo osvetliť z vrchu RGB svetlom, na dolnom okraji podsvietiť teplým svetlom. V dobe realizácie, čo bolo v roku 2012, sa dala táto úloha pohodlne vyriešiť LED pásmi. Bola však absolútne strikná požiadavka, že musia byť použité žiarivkové trubice, tzv. neónky. Preto sme komplet museli vyvinúť a vyrobiť vhodné svietidlá na túto úlohu. Systém bez problémov a bez servisného zásahu fungoval až do kompletnej rekonštrukcie interiéru v r. 2020. V prvádzke bol v priemere 12 hodín denne.

V interiéri sme osvetlili ešte aj ďaľšie menšie objekty, napr. regál s koňakmi.

Autorom interiéru bol Ing. arch. Kalin Cakov.
Mosazdný luster s parohmi, zhodmi

Masívny mosadzný luster s priemerom 120 cm a látkovými tienidlami a samozrejme s parohmi-zhodmi.
Luster sme vyrábali pre náročného zákazníka na základe fotografie, ktoú si zákazník urobil pri svojej zahraničnej ceste v hoteli.
Veľkosť a materiál lustra, špičkové látkové tienidlá, ako aj niektoré iné detaily, napr. stropná krytka z mosadzného odliatku, sa nepriaznivo podpisujú na cene, ktorá  v tomto prípade presiahla 1.000 €.

Pozn.: zhody nevieme zabezpečiť

Guľové lustre

Séria navrhnutá Ing.arch. Jánom Pekerčíkom zahrňuje veľký luster do galérie rodiného domu, menšie na strop prisadené lustre a nástenné svietidlá.
Povrchová úprava je chrómovaná oceľ.

Dierkované tienidlá v reštauráciách
Osvetlenie reštaurácie na salaši

medenými visiacimi lampami a nástennými medenými lampami s drevom.
Séria "lampášových" lustrov
Kubistická veľká stolová lampa
Repliky exteriérových svietidiel z 30-tych rokov

Pri rekonštrukcii vili z tridsiatych rokov minulého storočia vznikla požiadavka na výrobu replík exteriérových svietidiel. Jednalo sa o zapustené fasádne obdĺžniky, zapustené rohové svietidlo a stropné prisadené svietidlá. Samozrejme, repliky museli spĺňať súčasné normy. Viditeľné kovové časti svietidiel sú z leštenej nereze. Zdroje pre LED sú umiestnené externe, na rozvádzači, čo umožňuje výborný rozptyl svetla a pekné rovnomerné presvietenie všetkých presklených plôch.

Rozmery svietidiel sú presne rovnaké ako mali originály, čo bola tiež jedna z podmienok zadania, obdĺžnik 460x160, rohové 490x210x210, stropné 400x400x150.
Dlhé závesné LED svietidlo nad stôl

2 druhy akrylátu
Prierez 40x40, dĺžka max. 1200
Tensigrit

Tensigrit je 3D štruktúra pomocou ktorej je možné vytvoriť rôzne objekty, od mini stolnej dekorácie až po rozhľadňu.

Tensigrit pozostáva z minimálne 3-och "tyčiek" a niekoľkých "laniek". Tyčky a lanká je možné pomocou zložitého výpočtu usporiadať do kompaktnej samonosnej  3D štruktúry, ktorá sa vyznačuje tým, že žiadne lanká a tyčky sa nedotýkajú žiadnej inej tyčky alebo lanka. Štruktúra drží svoj tvar iba vďaka tlakom a pnutiam medzi jednotlivými koncovými bodmi tyčiek. Ak niekde v štruktúre prichádza k dotyku nejakých prvkov, nejedná sa o tensigrit.

Výsledná štruktúra je veľmi výrazná a nápadná. Dajú sa pomocou nej vytvoriť neobvyklé a veľké lustre.

Luster v galérii je vyrobený z akrylových trubiek s priemerom 30mm. V koncovkách trubiek sú umiestnené výkonné LED.

Kúpeľňové LED svietidlá z akrylátu (PMMA)

Vieme ich vyrobiť z opálového alebo číreho akrylátu
Svietidlo nad čelo postele

Vyrobili sme ho podľa vizualizácie a základných rozmerov. 5 žiaroviek so závitom E27 je rozdelených do dvoch okruhov, 3+2.
Dlhý žiarovkový luster

Vyrobený z profilu z 80 x 80 mm. Má dĺžku 3,5 m a nesie 68 objímok E27.
Dizajnové svietidlá do reštaurácie  Primi by Medusa


(c) Branislav Živica | aktualizované 23.1.2024
obchodné podmienky a odstúpenie od zmluvy
ochrana osobných údajov
cookies
Návrat na obsah