kruhové svietidlo - minimalistický LED luster do obývačky - svietidlá Dilight Bratislava

Turbínová 1, 83104 Bratislava

0905 613 926
Prejsť na obsah

kruhové svietidlo - minimalistický LED luster do obývačky

Luster do obývačky alebo spálne. Moderný minimalistický veľký kruhový LED luster. Obľúbené nadčasové stropné kruhové svietidlo do obývačky.

Kruhové  lustre do obývačky, spálne využívajúce iba LED, sme vyvinuli tak, aby malo tieto kľúčové vlastnosti:

- luster musí mať väčší priemer ale zároveň musí byť vhodný aj do bežných miestností, teda musí mať čo najsubtílnejšiu, opticky ľahkú konštrukciu
- musí mať v prípade potreby možnosť vyžarovať svetlo nielen dole, ale aj smerom na strop
- musí byť vysoko variabilný, teda vyrobiteľný aj v iných tvaroch, s rôznymi spôsobmi montáže
- svetlo musí byť silné, ale homogénne, bez viditeľných bodiek jednotlivých LED

Bežné kruhové lustre  tejto veľkosti - 80 cm a viac, majú pomerne masívnu konštrukciu, navyše často majú iba stredové zavesenie, teda musia visieť pomerne nízko, čo je v izbách so stropom okolo 2,5 m  problém a väčšinou to vylučuje použitie veľkých lustrov. Náš kruhový luster môže byť  naozaj veľký,  ale stále zostáva subtílny, prierez konštrukcie je iba 20 x 15 mm a je možné ho zavesiť už od cca 7 cm  pod strop.

NOVINKA: luster do obývačky s obojstranným vyžarovaním s dvomi oddelenými svetelnými okruhmi a prierezom iba 30 x 20 mm.

Luster disponuje dvomi úplne nezávisle ovládateľnými svetelnými okruhmi. Svetlo z jedného okruhu smeruje priamo na strop z druhého okruhu priamo nadol, pričom svetlo v rámci svietidla nepreniká z jedného okruhu do druhého.

Oba okruhy sa dajú regulovať stmievačom v rozmedzí 0-100%. Môže svietiť rôznou intenzitou iba horný alebo iba dolný okruh a ľubovolná kombinácia oboch.

Fotogaléria: luster s prierezom 20x15mm spodné alebo obojstranné vyžarovanie
Fotogaléria: luster s drevodekorom s prierezom kruhu 20x15 alebo zväčšeným prierezom 30x25 mm.
Fotogaléria: luster s oddelenými svetelnými okruhmi s prierezom iba 30x20mm.

Množstvo svetla z kruhového LED lustra
Je dané v prvom rade množstvom svetla z použitého LED pásu. V druhom rade, silne závisí od umiestnenia LED pásu vo svietidle, tento fakt však nebýva zvýrazňovaný, dokonca by sa dalo povedať, že býva zamlčovaný. Viac ozrejmí obrázok:Meraním sme zistili, že bežný spôsob umiestnenia LED poskytne iba cca 1/6 svetla oproti nami používanému umiestneniu LED. To je zásadný nepomer, podobný ako keby ste namiesto starej 100W žiarovky použili iba 20 wattovú.

Pri závesných výškach 7-50 cm pod strop doporučujeme obojstranné vyžarovanie. Vyzerá to  v tomto prípade lepšie, plastickejšie, keď je svetlo aj na strope. LED svietia silno smerom dole, do hora svetlo iba preniká.
Prisvetlenie stropu má ešte jednu príjemnú vlastnosť a to zníženie kontrastu, podobne ako to majú niektoré TV, ktoré vyžarujú svetlo aj dozadu.

Použité materiály
Samotná konštrukcia je z masívneho hliníka. Opticky aktívna časť - difúzor, je z kvalitného snehobieleho rovného tvrdého akrylátu.
Nie z lacne pôsobiaceho mäkkého zaobleného belavého silikónu.
Závesné lanká sú zo zinkovanej ocele alebo nereze.
Kryt elektroniky je z ocele, buď vo farbe lustra alebo matne biely.

Spôsoby montáže kruhového LED lustra do obývačky
Luster visí buď na oceľových lankách s priemerom 1 mm. Tieto  sa uchytávajú  kolmo do stropu. Prívodný káblik ide zvlášť. Toto je vhodné na excentrické zavesenie, keď vývod elektriny nekorešponduje s požadovaným umiestnením lustra.

Kruhový luster je však možné zavesiť aj z jedného bodu, vtedy sú namiesto oceľových laniek použité kábliky, ktoré síce vyzerajú ako oceľové lanká s priemerom 2,5 - 3 mm, zároveň však plnia funkciu kábla.

Luster je možné zavesiť aj zvisle a osvetliť ním stenu. Rovnako je možné lustre zoskupovať do rôznych zostáv, či už symetrických alebo asymetrických.

Náš kruhový LED luster je ľahučký nielen opticky, ale aj fyzicky, 2 m priemer váži samotný luster  cca 2 kg.

V galérii uvidíte rôzne zábery  lustra. O subtílnosti konštrukcie si najlepšie urobíte predstavu podľa fotografie spolu s bežnou tužkovou AA batériou. Na ďalších fotografiách je demonštrovaná pevnosť konštrukcie. Je z nich zrejmé, že ani pri uchytení  metrovej konštrukcie iba v jednom bode sa konštrukcia nedeformuje vlastnou váhou, a to ani priečne, ani pozdĺžne.

Takýto kruhový luster vieme vyrobiť do priemeru 2 metre, za určitých podmienok ale aj do priemeru 4 m.

Spôsoby napájania a stmievania kruhového LED lustra do obývačky

LED zdroj a často aj stmievač sú z hľadiska funkčnosti nevyhnutné. Z hľadiska estetiky je samozrejme najlepšie ich schovať, či už do sadrokartónového stropu, alebo až do rozvádzača.
Ak to nie je možné, treba ich umiestniť napr. do kruhového krytu s priemerom od cca 170-190 mm. Je vhodné, aby mal tento kryt vetracie otvory, nie je to však podmienkou. V prípade excentrickej montáže je jednou z možností vyrobiť kryt vo farbe stropu, prípadne ho ešte natrieť rovnakou farbou, ako strop. V prípade centrickej montáže z krytu idú aj závesné lanká, v tomto prípade býva najvhodnejšie mať kryt vo farbe lustra.

Pod galériou lustrov sú  prehľadne zobrazené aj možnosti vyžarovania svetla, rôzne spôsoby montáže a rôzne možné tvary lustra. Taktiež je tam veľkostné porovnanie rôznych priemerov lustra.

Rôzne možnosti vyžarovania svetla z kruhového lustra:
obojstranné vyžarovanie svetla
dolné vyžarovanie svetla
iba spodné vyžarovanie
aj horné a spodné vyžarovanie
iba horné vyžarovanie svetla
osvetlenie steny
bočné vyžarovanie, luster je zvislo
iba horné vyžarovanie, nepriame osvetlenie
Porovnanie veľkostí kruhových lustrov:
Na nasledujúcom obrázku je porovnanie veľkostí lustrov od 60cm do 200 cm. Plnou čiarou sú štandardné priemery, ktoré vyrábame, je však možné vyrobiť aj iné veľkosti v rozmedzí 130 - 200 cm.

Dokážeme však vyrobiť lustre až do priemeru 5 metrov, vtedy je prierez lustra trochu väčší, 25x25 mm a luster je zložený z viacerých častí.
Rôzne možnosti zavesenia kruhových lustrov:
centrická montáž
excentrická montáž
nízke závesné výšky - zdroj je asymetricky k lustru, lanká kolmo k stropu
stredné závesné výšky - zdroj centrálne k lustru, lanká idú z jedného miesta
centrická montáž so stredovou sponou
väčšie závesné výšky - lanká idú čiastočne paralelne
zostava lustrov
zostava lustrov 2
zostavy naklonených i vzájomne prepletených lustrov
zostavy viacerých lustrov
Iné možné tvary tohoto lustra:
eliptický tvar lustra
eliptický (ľudovo oválny)
štvorcový
štvorcový tvar lustra so zaoblenými rohmi
štvorcový s oblými rohmi
trojuholníkový tvar lustra
trojuholníkový tvar lustra so zaoblenými rohmi
trojuholník s oblými rohmi
ostrý trojuholník
(c) Branislav Živica | aktualizované 23.1.2024
obchodné podmienky a odstúpenie od zmluvy
ochrana osobných údajov
cookies
Návrat na obsah