kruhové svietidlo - minimalistický LED luster do obývačky - svietidlá Dilight Bratislava

Turbínová 1, 83104 Bratislava

0905 613 926
Prejsť na obsah

kruhové svietidlo - minimalistický LED luster do obývačky

Moderný minimalistický veľký kruhový LED luster do obývačky alebo spálne. Obľúbené nadčasové stropné kruhové svietidlo do obývačky.

Kruhové  svietidlo do obývačky s LED, alebo tak isto aj do spálne, sme vyvinuli tak, aby malo tieto kľúčové vlastnosti:

- luster musí mať väčší priemer ale zároveň musí byť vhodný aj do bežných miestností, teda musí mať čo najsubtílnejšiu, opticky ľahkú konštrukciu
- musí mať v prípade potreby možnosť vyžarovať svetlo nielen dole, ale aj smerom na strop
- musí byť vysoko variabilný, teda vyrobiteľný aj v iných tvaroch, s rôznymi spôsobmi montáže
- svetlo musí byť silné, ale homogénne, bez viditeľných bodiek jednotlivých LED

Bežné kruhové lustre  tejto veľkosti - 80 cm a viac, majú pomerne masívnu konštrukciu, navyše často majú iba stredové zavesenie, teda musia visieť pomerne nízko, čo je v izbách so stropom okolo 2,5 m  problém a väčšinou to vylučuje použitie veľkých lustrov. Náš kruhový luster môže byť  naozaj veľký,  ale stále zostáva subtílny, prierez konštrukcie je iba 20 x 15 mm a je možné ho zavesiť už od cca 7 cm  pod strop.

Množstvo svetla z kruhového LED lustra
Je dané v prvom rade množstvom svetla z použitého LED pásu. V druhom rade, silne závisí od umiestnenia LED pásu vo svietidle, tento fakt však nebýva zvýrazňovaný, dokonca by sa dalo povedať, že býva zamlčovaný. Viac ozrejmí obrázok:Meraním sme zistili, že bežný spôsob umiestnenia LED poskytne iba cca 1/6 svetla oproti nami používanému umiestneniu LED. To je zásadný nepomer, podobný ako keby ste namiesto starej 100W žiarovky použili iba 20 wattovú.

Pri závesných výškach 7-50 cm pod strop doporučujeme obojstranné vyžarovanie. Vyzerá to  v tomto prípade lepšie, keď je svetlo aj na strope. LED svietia dole, do hora svetlo iba preniká.

Použité materiály
Samotná konštrukcia je z masívneho hliníka. Opticky aktívna časť - difúzor, je z kvalitného snehobieleho rovného tvrdého akrylátu.
Nie z lacne pôsobiaceho mäkkého zaobleného belavého silikónu.
Závesné lanká sú zo zinkovanej ocele alebo nereze.
Kryt elektroniky je z ocele, buď vo farbe lustra alebo matne biely.

Spôsoby montáže kruhového LED lustra do obývačky
Luster visí buď na oceľových lankách s priemerom 1 mm. Tieto  sa uchytávajú  kolmo do stropu. Prívodný káblik ide zvlášť. Toto je vhodné na excentrické zavesenie, keď vývod elektriny nekorešponduje s požadovaným umiestnením lustra.

Kruhový luster je však možné zavesiť aj z jedného bodu, vtedy sú namiesto oceľových laniek použité kábliky, ktoré síce vyzerajú ako oceľové lanká s priemerom 2,5 - 3 mm, zároveň však plnia funkciu kábla.

Luster je možné zavesiť aj zvisle a osvetliť ním stenu. Rovnako je možné lustre zoskupovať do rôznych zostáv, či už symetrických alebo asymetrických.

Náš kruhový LED luster je ľahučký nielen opticky, ale aj fyzicky, 2 m priemer váži samotný luster  cca 2 kg.

V galérii uvidíte rôzne zábery  lustra. O subtílnosti konštrukcie si najlepšie urobíte predstavu podľa fotografie spolu s bežnou tužkovou AA batériou. Na ďalších fotografiách je demonštrovaná pevnosť konštrukcie. Je z nich zrejmé, že ani pri uchytení  metrovej konštrukcie iba v jednom bode sa konštrukcia nedeformuje vlastnou váhou, a to ani priečne, ani pozdĺžne.

Takýto kruhový luster vieme vyrobiť do priemeru 2 metre, za určitých podmienok ale aj do priemeru 4 m.

Spôsoby napájania a stmievania kruhového LED lustra do obývačky

LED zdroj a často aj stmievač sú z hľadiska funkčnosti nevyhnutné. Z hľadiska estetiky je samozrejme najlepšie ich schovať, či už do sadrokartónového stropu, alebo až do rozvádzača.
Ak to nie je možné, treba ich umiestniť napr. do kruhového krytu s priemerom od cca 170-190 mm. Je vhodné, aby mal tento kryt vetracie otvory, nie je to však podmienkou. V prípade excentrickej montáže je jednou z možností vyrobiť kryt vo farbe stropu, prípadne ho ešte natrieť rovnakou farbou, ako strop. V prípade centrickej montáže z krytu idú aj závesné lanká, v tomto prípade býva najvhodnejšie mať kryt vo farbe lustra.

Pod galériou lustrov sú  prehľadne zobrazené aj možnosti vyžarovania svetla, rôzne spôsoby montáže a rôzne možné tvary lustra. Taktiež je tam veľkostné porovnanie rôznych priemerov lustra.

Rôzne možnosti vyžarovania svetla z kruhového lustra:
dolné vyžarovanie svetla
iba spodné vyžarovanie
obojstranné vyžarovanie svetla
aj horné a spodné vyžarovanie
osvetlenie steny
bočné vyžarovanie, luster je zvislo
iba horné vyžarovanie svetla
iba horné vyžarovanie, nepriame osvetlenie
Porovnanie veľkostí kruhových lustrov:
Na nasledujúcom obrázku je porovnanie veľkostí lustrov od 60cm do 200 cm. Plnou čiarou sú štandardné priemery, ktoré vyrábame, je však možné vyrobiť aj iné veľkosti v rozmedzí 130 - 200 cm.

Dokážeme však vyrobiť lustre až do priemeru 5 metrov, vtedy je prierez lustra trochu väčší, 25x25 mm a luster je zložený z viacerých častí.
Rôzne možnosti zavesenia kruhových lustrov:
excentrická montáž
nízke závesné výšky - zdroj je asymetricky k lustru, lanká kolmo k stropu
centrická montáž
stredné závesné výšky - zdroj centrálne k lustru, lanká idú z jedného miesta
centrická montáž so stredovou sponou
väčšie závesné výšky - lanká idú čiastočne paralelne
zostava lustrov
zostavy viacerých lustrov
zostava lustrov 2
zostavy naklonených i vzájomne prepletených lustrov
Iné možné tvary tohoto lustra:
eliptický tvar lustra
eliptický (ľudovo oválny)
štvorcový
štvorcový tvar lustra so zaoblenými rohmi
štvorcový s oblými rohmi
trojuholníkový tvar lustra
ostrý trojuholník
trojuholníkový tvar lustra so zaoblenými rohmi
trojuholník s oblými rohmi
Návrat na obsah